🔈 Jak wyglądają studia z perspektywy pokolenia Z i jak nawiązywać wartościowe znajomości w erze cyfrowej? Jakie wyzwania stawia współczesne życie studenckie?  jak działalność w kołach naukowych i organizacjach studenckich pomaga nawiązywać cenne znajomości? Odpowiedzi na te pytania i wiele innych usłyszysz w tym odcinku, w którym Kamil i Marcelina dywagują o życiu studenckim pokolenia Z. 

 

💬 W odcinku poruszamy tematy takie jak: wygląd studiów dzisiaj i perspektywa pokolenia Z na nie, sposoby na nawiązywanie i utrzymywanie znajomości w erze cyfrowej, czy równowaga między życiem osobistym a nauką i pracą.

 

🎙 Kamil rozmawia z Marceliną Ciesielską – aktywną studentką w życiu akademickim, która opowiada o współczesnym życiu studenckim oraz wyzwaniach związanych z nawiązywaniem relacji w dobie internetu. Marcelina dzieli się przykładami, jak komunikatory wpływają na kontakty międzyludzkie i jak ważne jest pielęgnowanie przyjaźni. 

🔗 Linki:

🧠 Kluczowe wnioski:

  • Studia to kluczowy czas na nawiązywanie wartościowych znajomości, które mogą trwać całe życie.
  • Komunikatory ułatwiają utrzymywanie kontaktów, ale nie zastępują bezpośrednich relacji.
  • Ważne jest zachowanie równowagi między życiem osobistym, nauką i pracą, aby nie zaniedbywać relacji z innymi.

🎧 Pamiętaj o subskrypcji naszego podcastu.

📚 Więcej treści dla zaangażowanych osób na www.studentpro.pl

📲 Zachęcamy też do rozmowy w social mediach:
www.facebook.com/StudentPropl/ | www.instagram.com/studentpro.pl/ | www.linkedin.com/in/nawirski/

Transkrypcja

Witaj w kolejnym odcinku student pro gościem Marcelina, z którą prowadzimy dysputy. Dyskusję na temat tego, jak wyglądają studia teraz, a jak wygląda pokolenie z, czy jak wygląda trzeszcza perspektywa z mojej z mojej strony. Dzisiaj porozmawiamy o tym, jak poznawać ludzi troszkę o zahaczymy o związki. Ee no i takie myślę rzeczy, które są bardzo ważne dla dla dla każdego fillm. Cały czas pamiętam o tym, jak dla mnie przykład ważne było to, żeby odpisać na smsa koleżanki moich czasów nie było komunikatorów. Ee niż na przykład obiad rodzinny. No i wtedy się pojawiły te pierwsze takie takie zderzenia zostaw ten telefon. Teraz jest spotkanie rodzinne, ale tam wiecie, no koleżanka, że tak powiem. Bardzo potrzebuje odpowiedzi na jakiś tam temat, czy się spotkamy czy nie spotkamy, czy co sądzę na na jakiś. Na jakiś temat? Yy, no więc jest ten okres właśnie takiemu powiedział licealno na studiach, gdzie ten rynek matrymonialny można tak powiedzieć, jest bardzo ważną częścią życia każdego każdej młodej osoby. Bo to nie jest tak, że a załatwię to później, bo nawet bym powiedział, że jest pewnego rodzaju ryzyko, że jeżeli nie poznamy kogoś w trakcie studiów, czy tam w liceum czy w trakcie studiów, to nagle idziemy do roboty, gdzie jest dosłownie wąskie grono osób, z którymi się spotykamy, a przy pracy zdalnej z nikim się nie spotykam. I jest bardzo trudno kogoś poznać i i i wtedy nagle w wieku 20 fillm 25 6 lat. Dużo osób szuka różnych miejsc i się można poznawać jakieś szkoły tańca, jakieś tematy hobbystyczne. No bo jeżeli nie ma kogoś do znalezienia w młodym wieku, równolatka w pracy, no to nagle się ten nie ma tego dopływu nowych osób. Ale teraz wracając do do tematu, czyli jak poznawać ludzi na na na na 100. Jak to? Ja tylko jeszcze na początku powiem, że serdecznie polecam książkę napisaną ze 100 lat temu, jak mniej więcej karne giego, jak poznawać i zjednywać sobie ludzi. Tam jest kopalnia wiedzy i to jest ponad ponadczasowe. Po prostu reguły sugestie, jak to robić i o ile dobrze pamiętam, jest ona na YouTubie dostępna za darmo, więc jeżeli nadal Jestem podlinkujemy w opisie odcinka. Natomiast proszę tutaj drogi gościu Marcelino, Powiedz jak ty na to patrzysz z perspektywy? No właśnie młodej osoby, która. No jest w środku tej wszyscy znajomi pewnie to się rozchodzą. Tu się schodzą. Co się dzieje teraz wśród młodzieży?

Wydaje mi się, że ten środek studiów i i ta końcówka to jest taki czas, w którym warto zdobywać znajomości, bo to mogą być przyjaźnie na całe życie. Tak naprawdę, bo to tak powiedziałeś w pracy niekoniecznie znajdziemy znajomości, niekoniecznie w ogóle będziemy pracować z ludźmi. Masa ludzi pracuje jako freelancer, gdzie nie masz w ogóle kontaktu. Tak naprawdę z zespołem i nie masz zespołu, więc ten etap teraz jest takim najfajniejszym etapem na na szukanie dobrych ludzi, którzy będą cię otacza.

No tak, no bo tak powiedzieć o freelancera. Ach czy w ogóle relacjach pracy to trzeba bardzo uważać w sensie takim, że no można pójść na piwo filmowe. Jeżeli mówimy o pracy, no ale znowu no nie będę zapraszał klientów, żeby zrobić sobie jakieś wydarzenie raz na rok, czy tam wigilię firmową, jak jest ten film serem, więc więc te kontakty się trzymają zresztą, no sam mam parę osób od studiów cały czas w takim codziennym fun. W planowaniu sam nie pracuje w zawodzie, natomiast też wiem, że że moja branża to są to są budowy, to są biura projektowe. No i ci ludzie z jednego rocznika czy plus minus rocznik się widują regularnie w różnych miejscach pracują dla różnych przedstawicieli, dla różnych firm i jest im dużo prościej pewne rzeczy załatwić, bo się znajomy ze studiów, bo bo jest wtedy nieformalne. Ten element i ta sieć bardzo bardzo pomaga, żeby móc pewne rzeczy po prostu szybciej, sprawniej, wygodniej zorganizować dla każdego.

No ale mimo tego, że nie pracujesz w wadze i trzymasz kontakt z ludźmi ze studiów, no to ja mam bardzo dużo znajomych ze studiów, których zdobyłam aktualnie, którzy nie są z mojego kierunku i właśnie niekoniecznie będziemy razem pracować. Niekoniecznie ten aspekt pracy będzie nas łączył w przyszłości. Tylko właśnie te znajomości, które zawiązaliśmy.

Na studiach możemy zdradzić, że Marcelina i jest zaangażowana w koła naukowe organizacje studenckie działa w trakcie studiów. No i to też jest chyba miejsce, gdzie można poznać ciekawe. Osoby.

Tak bardzo ciekawe i z bardzo różnymi poglądami. Tak naprawdę, bo jak jesteśmy na swoim kierunku i jesteśmy nawet w naukowym, ale naszego kierunku, która nie współpracuje za bardzo z innymi kierunkami. No to zamykamy się w takiej bardzo mocnej bańce i nawet jak się wychodzi na piwo z znajomymi z kierunku, to się rozmawia dalej o studiach.

O historię architektury na pewno rozmawiajcie, tak?

Na szczęście nie byłyby to bardzo nudne spotkania przy. Przy piwie co prawda historia oczywiście jest bardzo ważna przy naszym kierunku, ale no nie przesadzajmy, ale tak zamykamy się na tyle, że się rozmawia faktycznie o studiach rozmawia się trochę o tej działalności, bo mamy ludzi, którzy są w kołach naukowych u nas na kierunku, więc oni opowiadają, co tam ciekawego się dzieje u nich w kole zachęcają, żeby dołączyć są fajne projekty. Więc rozmawia się o tym, a jak się dołącza do zespołu ludzi, tak jak na przykład w samorządzie studenckim dołączę się do zespołu ludzi z różnych kierunków. To tamte rozmowy są bardzo różne i bardzo różnych tematach.

No i to też jest przestrzeń do tego, żeby się zorientować, że na przykład nie studiuję tego, co bym chciał. Teraz, kiedy są studia dwustopniowe, jak kończyłem jednolite. Ee, to jest trochę łatwiej może nas stwierdzić po pierwszym stopniu, że może jednak pójdę gdzieś indziej. I właśnie dzięki o ludziom z innych kierunków możemy się tego. W moim przypadku było tak, że ja dopiero po trzecim roku się zorientowałem, że 8 godzin czarnego ekranu autocada to nie jest to, co mi. Się. Najbardziej podoba i można powiedzieć, że tak przebranżowić łem świadomie idąc do samorządu i później robiąc kolejne rzeczy związane z działalnością studencką, bo stwierdziłem, że chcę iść w kierunku takim organizacyjno menadżerskim, ale gdybym pewnie mógł, to pewnie bym drugi stopień poszedł na zarządzanie. Ee, czyli o inżyniera po po inżynierii środowiska, którą zacząłem, a później skończył zarządzanie i to, co wam teraz mówię, nie mówię tylko z praktyki, tylko trochę więcej z teorii. Natomiast wszystko, co słuchacie w podcaście student protest są głównie moje doświadczenia praktyczne, jak i też jakaś tam literatura, którą to wszystko uzupełniłem.

Tak no masz rację, jest masa ludzi, którzy właśnie dzięki temu, że mamy dwustopniowe studia, decyduje się po pierwszym stopniu. Pójść na zarządzanie, bo jest to dość szeroki też kierunek i mamy wrażenie, że przyszłościowe.

Wróćmy jeszcze, jeżeli chodzi o poznawanie ludzi do tego do tych wątków. Bo. Powiedziałeś o o przyjaciołach o znajomych, że że że że można poznać i chcą zająć czas na na całe życie. No ale też jest ten rynek matrymonialny, w którym zazwyczaj zostajemy z jakąś jedną osobą. No i tu są pewnego rodzaju wyzwania i zagrożenia. Kontakt z rówieśniczką był absolutnie ważniejszy od wszystkiego innego. Co tam się działo. W domu i podejrzewam, że dalej tak to funkcjonuje i i tylko te narzędzia bardziej to wspomagają, że jest ten bezpośredni kontakt z innymi osobami, że też to, co na co patrzą starsze pokolenia, że te młodzież przylepione do ekranu telefon. Ee no, ale tam jest życie tam są rówieśnicy, tam są potencjalni. Przyszli mężowie i rząd.

Miłość, miłość przez pokolenia się nie zmienia. Taka miłość, jaką mieli nasi dziadkowie, jest taka sama, jaką mamy teraz tylko zmieniają się właśnie te komunikatory, którymi możemy się posługiwać. Tak nasi dziadkowie wysyłali sobie listy, jak na przykład byli daleko od siebie. My możemy zerwać nockę na rozmowę z ukochaną osobą. Na to pierwsze zauroczenie takie w pierwszych tygodniach czy miesiącach związku, gdzie całą nas się zmie i rozmawiamy, nie przeszkadzając nikomu w domu, bo mówimy też o takim czasie, jak na przykład jesteśmy jeszcze w liceum. Mieszkam u rodziców.

Mhm.

I no rozmawianie przez telefon przez całą noc byłoby dość problematyczne i myślę, że niekoniecznie fajne, a.

I element konspiracji mógłby się.

Nie udać no dokładnie, a teraz te komunikatory pozwalają nam po prostu na to, żeby czerpać radość, bo tak naprawdę to jest radość z tego, że mamy kontakt z innymi ludźmi.

No i też to jest ten czas, kiedy zacząłem w tym pomyśleć, ponieważ kiedy skończycie studia, pójdziecie do pracy. Być może w tym miejscu pracy będą młode osoby, bo to będzie jakiś młody startup. Gdzie jest szansa jakoś poznać, ale być może traficie jako ta jedna czy 2 osoby młodsze, zatrudnione, bo akurat się zwolniły 2 etaty po 2 osobach, które poszło. Emeryturę i następna osoba będzie o dzieło 15 lat od 2 starszych starsza, więc trudno kogoś poznać w pracy. Wtedy w takiej sytuacji, więc innymi słowy warto dużo osób poznać w trakcie studiów. No bo później jest tylko trudniej. No i takie zagrożenie gorąco was zachęcam. Jak już znajdziecie tą wymarzoną osobę. Trwa to zauroczenie, o którym powiedziałem marcelinę. To jednak nie odcinacie się kompletnie od znajomego. Z tego powodu, że er życzę wszystkim jak najlepiej, ale może tak się zdarzyć, że za 2, 3, 4 lata jednak się rozejdziecie? No i jeżeli po odnalezieniu się w związaniu się odcinać się od wszelkiego rodzaju znajomych i nie utrzymujecie kontaktu z nikim więcej, to w zasadzie zupełnie sami troszkę zgodnie z zasadą, że żeby związku był ogień, to musi być powietrze. Warto mieć trochę przestrzeni dla siebie, trzymać kontakt ze znajomymi różnego rodzaju tak, żeby też. Mieć może taką lampkę awaryjną od znajomych, że coś jest nie tak z waszym partnerem. Warto mieć takiej możliwości. Tak powiem sprawdzenia czy też pokazania go przedstawienia. Znajomi, którzy was znają dłużej i są w stanie ocenić, czy to na pewno jest dobry pomysł.

Tak, ale generalnie to powietrze, o którym mówisz, to to jest tak. Mamy work LIFE Balance to powinno być. Też. Relationship Balance bo. Jest to moment, w którym możemy mieć też wspólnych znajomych i tu pojawia się problem, bo po rozstaniu, że o mamy wspólnych znajomych, co my teraz zrobimy? Więc warto mieć takich znajomych, który się zdobywa osobiście personalnie, żebym mieć, do kogo wrócić, że tak powiem.

I trzymać ten kontakt, żeby to nie był taki powrót. Po 5 latach jednak wracam co u was, no u nas już tam niestety nie ma czasu. Nie albo są jakieś inne inne rzeczy. No może gdzieś tam się pielęgnuje. No ja osobiście mam dosyć regularny, czyli pół 3 razy w roku czy 4 wyjazdy z kolegami w góry i to są totalnie wyjazdy. Polskie tudzież nawet nie tyle, co męskie, co bez partnerów, partnerek, partnerów, więc no to jest takie właśnie miejsce, gdzie można właśnie wyjechać, złapać oddech i i później wrócić i.

Działać, ale to jest bardzo regularne. Jak mówisz te 3 4 razy do roku, bo na etapie bycia w wieku 20 25 lat nawet na studiach jak ludzie zaczynają studiować i pracować w tym samym momencie i jeszcze mają partnera partnerki. To zaczyna się robić problem, żeby znaleźć czas na wychodzenie z tymi znajomymi, więc warto to pielęgnować i te komunikatory znowu wracamy do doby Internetu. Pomagają nam w tej pielęgnacji.

Może się okazać, że wcale nie trzeba jechać w. Góry się zamykać. Gdzieś tam w schronisku tylko po prostu trzymać ten kontakt na jakiejś grupie.

Tak, żeby, żeby ten kontakt po prostu był nieważne, te nieważne co się dzieje i jak bardzo zajęci. Jesteśmy też innymi sprawami, no bo jesteśmy na takim etapie, że każdy z nas chce się rozwijać. No i jak poświęcimy czas na rozwój osobisty, to jasne jest to, że będzie mniej czasu dla innych. Ale no nie, nie wolno tego zaniedbywać.

Tak im więc tym akcentem, że trzeba jakoś pogodzić rzeczy. Polecamy odcinek o zarządzaniu sobą w czasie i no nie można tego niczego zaniedbywać. Czy z jednej strony czasie rozwijać, przygotować się do zdobyć jakieś umiejętności, żeby pójść do pracy i robić fajne, ciekawe rzeczy, a z drugiej strony trzeba mieć przestrzeń dla znajomych, przyjaciół i partnerów.